NEWS

Sporting Achievement Awards Shortlist

December 28, 2018

The shortlist for the Sporting Achievement Awards 2018...

Guernsey Sports Commission Trophy | The outstanding performer of the year.

Alastair Chalmers (Athletics), Lucy Beere (Bowls) Bradley Watson (Boxing), Alison Merrien (Indoor Bowls), Clem Thompson (Sailing) and Ross Allen (Football)

Richard Burton Salver | Outstanding individual sporting achievement of the year by a sportsman resident in Guernsey.

Lee Merrien (Athletics), Alastair Chalmers (Athletics), Bradley Watson (Boxing), Danny Blondel (Golf), Luke Malcic (Shooting) and Tiaan Erwee (Ultra Running)

Guernsey Brewery Salver | Outstanding individual sporting achievement of the year by a sportswoman resident in Guernsey.

Lucy Beere (Bowls), Clem Thompson (Sailing), Alison Merrien (Indoor Bowls), Brooke Ceillam (Motor Sport) and Maya Le Tissier (Football)

Sir John Loveridge Trophy | Sportsperson making the greatest progress in the year.

Chris Bain (Athletics), Joe Chadwick (Athletics), Anthony Armstrong (Rugby), Charlton Gauvain (Football), Jessica Watson (Sailing), Oakley Francart (Fencing), Max Burrows (Sitting Volleyball) and Matt Creber (Rugby)

Guernsey Sports Commission Small Team Trophy | 4 competitors and under.

Women’s SEAA Road Relay Team (Athletics), Falcons BIB Champions (Bowls), Alison & Ian Merrien (Indoor Bowls) and Ravenscroft 1 (Table Tennis)

Guernsey Sports Commission Team Trophy | Over 4 competitors.

Guernsey 2nd Team RSL Inter Insular Badminton Team, Amateur Boxing Club, Guernsey Seniors Men’s Golf Team, Guernsey Raiders, Guernsey Men’s Touch Rugby Team, Cobo Cricket Club, Guernsey Ladies Volleyball Team

Lambourne Shield | Outstanding individual sporting achievement by a boy or girl aged 11 - 18.

Sophie Porter (Athletics), Rhiannon Dowinton (Athletics), Rory McKenna (Golf), Conor McKenna (Golf), Brooke Ceillam (Motor Sport), Matt Creber (Rugby), Sam Culverwell (Cycling), Lillie Cochrane (Netball), Jessica Watson (Sailing) and Max Burrows (Sitting Volleyball)

Beau Sejour Trophy | Outstanding team performance by a team solely Guernsey residents aged less than 18.

Panthers U14’s (Netball), Guernsey Cricket and Gothia Cup Squad (Football)

Dave Dorey Memorial Trophy | Awarded to the sport or the individual from that who has been involved volunteering in coaching and / or development and made an outstanding contribution to that sport.

Paul Ingrouille (Athletics), Nick Marley (Athletics), Robin Smith (Basketball), Garry Collins (Bowls), Amanda Wickenden (Boxing) and Panther’s U14’s Coaches (Netball)

Sport Guernsey and Nautical Guernsey Shield | Awarded to the year’s outstanding event organiser.

Karl Marshall (Motor Sport), Guernsey Rugby Academy, Rangers FC (Football), Guernsey Parkrun, Martin Ozard (Sailing) and Guernsey Athletics

The Baroness Tanni Grey-Thompson Trophy | The Para-sport athlete with a physical impairment.

Kiri Knight (Swimming) and Sarah Whitchurch (Swimming)

The Ferbrache & Farrell LLP Trophy | The Para-sport athlete with a learning disability.

The awards evening will take place at Beau Sejour on Thursday 10th January 2019 at 18:30.